Totális fordulat Németországban, Scholz hátat fordított Ukrajnának?
Olaf Scholz német kancellár megakadályozta egy Ukrajna számára szánt, további 3 milliárd eurós fegyversegély-csomagra vonatkozó javaslat elfogadását.
A határnyitást sok politikus és újságíró nem gondolta végig, pedig a következményeit már 2015-ben fel kellett volna ismerni. Interjú.
„– Mondhatunk-e történelmi ítéletet a 2015-ös és az azt követő német migrációs politikáról?
– Annyit mindenképpen elmondhatunk, hogy az önmagában is ellentmondásos menedékjogi törvény, ami bármikor megkerülhető vagy hatástalanítható, egy nagy problémát jelent. Egyre inkább eltávolodunk az alaptörvényünk menedékfogalmától. A fellebbezés útja minden esetben nyitva áll minden egyes elutasított menedékkérő előtt. Még egy végérvényes bírósági határozat után is gyakran itt maradhatnak, mert a fellebbezés olyan sokáig tart. Egy olyan hullám, mint a 2015-ös, a jelenlegi törvényekkel nem kezelhető.
– Észak-Szíriát és a török inváziót tekintve most egy hasonló hullám előtt állunk.
– Igen, én is ettől tartok. Az Erdogannal kötött megállapodás nagyon sokba fog kerülni. Ez a következménye annak, ha másra hárítjuk a saját problémánkat.
– Az elmúlt évek migráció körüli vitáiban ki mutatott rosszabb képet: a politika vagy a média?
– A politika és a média majdhogynem egy egységgé váltak. Aránylag kevés kritikus hangot lehetett hallani. A határnyitás következményeit a legtöbb politikus és újságíró nem gondolta végig. 2015 nyarán a migrációs politikát úgy neveztem: »egy konjunktúraprogram szélsőjobboldaliaknak«. Ha túl sok ember érkezik ellenőrizetlenül az országba, a normális emberek a fejüket csóválják, mások tüntetnek, megint mások feljogosítva érzik magukat az erőszakra a »népakarat« keresztülvitele érdekében. Ezt 2015-ben fel kellett volna ismernünk.
– A politika nem ismerte fel.
– A politika nem akarta felismerni a tevékenysége következményeit! Négyszemközt épp az ellenkezőjét mondták nekem a politikusok annak, amit nyilvánosan hangoztattak. Soha egy témánál sem éltem még meg ilyen kétarcúságot. A problémákat meg kell tudni nevezni. Ezért ül ma az AfD a parlamentekben.”